Morčátka jsou krásná malá zvířátka

Nosorožec Tuponosý severní

18. června 2009 v 21:14 | Benny |  Nosorožec Tuponosý-severní

Nosorožec tuponosý severní
Mapa rozšíření:(oranžová)
Mapa rozšíření (oranžová)
Nosorožec tuponosý severní v ZOO Dvůr Králové
Nosorožec tuponosý severní (Ceratotherium simum cottoni) je jeden ze dvou poddruhů nosorožce tuponosého. Žil na pastvinách a savanách. Poslední jedinci ve volné příprodě žili v národním parku Garamba v Demokratické republice Kongo. V zajetí je chován pouze v ZOO San Diego v Kalifornii v USA a v ZOO Dvůr Králové v České republice.

Populace ve volné přírodě

V 1. polovině 20. století se vyskytoval v části severozápadní Ugandy, v jižním Čadu, jihozápadním Súdánu, na východě Středoafrické republiky a na severovýchodě Demokratické republiky Kongo.Jako poslední zbyla populace v severovýchodní části Demokratické republiky Kongo. Mezi léty 1970 a 1980 pytláci zredukovali její počet z 500 kusů na pouhých 15. Mezi léty 1990 a 2003 se podařilo skupině zotavit a rozrostla se na 32 jedinců. Počet 30 až 36 jedinců potvrdily průzkumy z roku 2000. Od poloviny roku 2003 začali pytláci opět intenzivně redukovat počet na pouhých 5 až 10 kusů (napočítáno bylo 7). Tito poslední volně žijící bílí nosorožci severní žili v národním parku Garamba. Zde na ně mela neblahý vliv přetrvávající občanská válka a plánované přemístění do Keni se neuskutečnilo. Podle WWF zde v srpnu 2005 zůstali poslední poslední čtyři jedinci.Jednalo se o osamoceného samce a skupinku jednoho samce a dvou samic. Úsilí o lokalizaci dalších zvířat pokračovalo. V červnu 2008 bylo oznámeno že poddruh může být považován za vyhynulý ve volné přírodě, protože ani jeden z posledních 4 žijících jedinců nebyl pozorován od roku 2006.

Populace v zajetí

V zoologických zahradách v současné době žije pouze deset jedinců - sedm v ZOO Dvůr Králové na Labem a zbývající tři v San Diego Wild Animal Park (USA).


Dvůr Králové nad Labem

EAZA zastřešuje mezinárodní programy rozmnožování divokých zvířat EEP, kam patří i bílí nosorožci severní. V programu je 8 jedinců, z nichž 7 patří čistě k severnímu poddruhu. Jsou umístěni v ZOO Dvůr Králové ve Dvoře Králové nad Labem v Česku.
  • Nesari samička narozená v Shambe v Súdánu v ZOO od 19. září 1972.
  • Saut samec narozený v Shambe v Súdánu v ZOO od 19. září 1972.
  • Sudan samec narozený v Shambe v Súdánu v ZOO od 19. září 1973.
  • Suni, samec narozený v ZOO Dvůr Králové v Česku 8. června 1980.
  • Nabire, samička narozená v ZOO Dvůr Králové v Česku 15. listopadu 1983.
  • Najin, samička narozená v ZOO Dvůr Králové v Česku 11. července 1989.
  • Fatu, samička narozená v ZOO Dvůr Králové v Česku 29. června 2000.
  • Nasi, samička narozená v ZOO Dvůr Králové v Česku 11. listopadu 1977 (je křížencem severní a jižní formy).
V České republice působí občanské sdružení Výbor bílých nosorožců, které pořádá od roku 1999 charitativní ples ve Vrchlabí. Finanční výtěžek z této akce spolufinancuje chov nosorožce bílého v ZOO Dvůr Králové nad Labem.


V ZOO San Diego v San Diegu v Kalifornii v USA chovají tři jedince , jež byli všichni chycení ve volné přírodě. Jsou to samičky Nola a Nadi a samec Angalifu. 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jak se ti líbí stránky ??

strašně moc!! 61.8% (21)
Hodně se líbí 8.8% (3)
Jo, sou dobré 5.9% (2)
Docela ujdou 5.9% (2)
Sem už nikdy nepůjdu!!! 2.9% (1)
Že jsem sem vůbec lezl 14.7% (5)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama